ZŠ Velké Březno je nejlepší ve sběru elektra i vybitých baterií v rámci celé České republiky

Soutěž probíhala od 14. 10. do 7. 12. 2020 a spolu s Recyklohraním ji vyhlásila společnost ELEKTROWIN. Do sběru elektra se v rámci kampaně zapojilo 322 škol z celé republiky. Školy odevzdaly 42,6 tun drobného elektra.

V absolutním pořadí v kategorii hodnotící množství vybraného elektra v přepočtu na žáka školy byli nejúspěšnější žáci z Výtvarného kroužku Šikulové ze Svijan, kteří odevzdali 25,33 kg drobného elektra na žáka. V kategorii, která hodnotila nejvyšší celkovou hmotnost odevzdaných elektrospotřebičů, patří první místo v absolutním pořadí Základní škole Velké Březno v okrese Ústí nad Labem za 1 200 kg drobného elektra. Obě tyto školy zároveň, jako odměnu, obdrží poukázky na nákup v řetězci prodejen Kaufland v hodnotě 5 000 Kč.

V rámci soutěže byly též vyhodnoceny nejúspěšnější školy v jednotlivých krajích. Nejlepší škola v každém kraji v přepočtu vybraných kg drobných elektrospotřebičů na žáka školy získá poukázky do Kauflandu v hodnotě 3 000 Kč, a stejně tak poukázku v hodnotě 3 000 Kč do Kauflandu obdrží také nejlepší škola v každém kraji s nejvyšší celkovou hmotností odevzdaných drobných elektrospotřebičů.

Soutěž probíhala i ve sběru vybitých baterií. Absolutním vítězem v kategorii, která oceňovala celkové množství baterií vybraných ve škole, byla vyhlášena Základní škola Velké Březno v Ústeckém kraji školákům se zde podařilo celkem vybrat 415 kg baterií.

Baterií vybraných do sběrných nádob ve školách se prostřednictvím recyklace podařilo získat 11 214 kilogramů kovonosných surovin. Ze sta kilogramů baterií jsme totiž schopni získat 65 kilogramů surovin. Z tužkových baterií jde především o ocel, zinek, mangan, nikl a měď. Z dalších typů baterií pak také olovo, kadmium, kobalt nebo stříbro. Jejich opětovným využitím chráníme přírodu před zbytečnou těžbou nerostných surovin. A to už stojí za tu námahu!

Moc děkuji všem aktivním rodičům. Peníze, které obdržíme v poukázkách do Kauflandu, budou použity na nákup odměn pro nejlepší sběrače a na soutěže vyhlášené školou v rámci Recyklohraní. Letos poprvé budeme všechny sběry odměňovat až v červnu.

Podrobnosti o výsledcích soutěží a vyhlašovaných úkolech v rámci Recyklohraní najdete na tomto odkazu: http://www.recyklohrani.cz/cs/

Lenka Šidáková, koordinátor EVVO